rozhovory

23.02.2011 - Patrik Pátek

[1] [b]Mallorca/Hradec Králové [/b]– Když starší bratr Vicente Reynes loni závodil po boku českého cyklisty Františka Raboně v Pro Tour týmu HTC-Columbia, jeho mladší bratr Marc zahájil svoji opravdovou cyklistickou kariéru v české profesionální stáji PSK Whirlpool-Author. A zatímco zkušenější ze španělských bratrů z Mallorky změnil stáj, když se jen v nejvyšší sérii přesunul do belgické Omega Pharma-Lotto, dvaadvacetiletý Marc pokračuje v královéhradecké formaci. Do Čech se totiž zamiloval a to doslova.

 

[b]Marku, máš za sebou první sezonu v týmu PSK Whirlpool-Author. Jaká vlastně byla?[/b]
Pro mě to byla hlavně velmi dobrá zkušenost a zejména můj obrovský posun v cyklistice. Současně jsem tu prakticky našel i nový domov a hlavně jsem moc šastný nejen za tu příležitost, ale také za to, že v tom všem mohu nadále pokračovat.

 

[b]Pamatuji si, že jsi tvrdil, že už nevíš, kde je tvůj domov, jestli v Čechách nebo na Mallorce. Co stojí za tak odvážným tvrzením?[/b]
Tady jsem poznal něco nového. Ta týmová sestava, která je velmi přátelská, se prakticky stala mojí druhou rodinou. Navíc jsem byl mimo svůj skutečný domov prakticky devět měsíců. Celá příprava probíhala dobře a já se tu cítil výborně. K tomu všemu jsem si tu našel přítelkyni, takže celkově je pro mě moc pěkné být tady v České republice. Samozřejmě nic není úplně jednoduché, jak to vypadá, ale celkově klidně mohu prohlásit, že mám dva domovy.

 

[4] [b]Jak bys ale hodnotil tu závodní stránku uplynulého roku? [/b]
Mám za sebou především velký postup. Dnes se už nemohu srovnávat s tím, jak jsem vypadal na začátku loňské sezony. Udělali jsme tu s trenérem velký krok dopředu a nebojím se říci, že ta úroveň, se kterou jsem přišel, se vůbec nedá srovnat. Nabyl jsem hodně zkušeností a také se fyzicky cítím mnohem lépe. Díky tomu také doufám, že i letošní start bude lepší. Samozřejmě to nebude nijak jednoduché, ale připadám si silnější, a tak uvidím, jak vlastně bude letošek vypadat.

 

[b]Co říkáš nedávným testům, kterými celý tým prošel?[/b]
Pro mě je dobrá ukázka toho, abych věděl, kde přidat a jak ještě lépe trénovat, abych mohl jít se svojí úrovní výše. Je to důležité pro všechny, nejen pro mladé, kteří jsou ve vývoji. Všichni potřebujeme vědět, v jakém jsme stavu a s tím, k nim také tak přistupuji.

 

[b]A co ukázaly výsledky? [/b]
Ty lednové ukázaly, že je to lepší a s tím mohu být spokojený. Sezona teprve odstartuje, takže ta úroveň tomu samozřejmě odpovídala.

 

[7] [b]V lednu jsi byl s týmem poprvé na horách a poprvé jsi také stál na běžkách. Jak náročné to pro tebe bylo soustředění?[/b]
To je pravda. Jediné, co jsem kdy na horách dosud zkoušel, bylo sjezdové lyžování. Už si navíc ani nepamatuji, jak je to dlouho, co jsem na těch lyžích stál, ale na běžkách ještě skutečně nikdy. Zpočátku to byl určitý problém, techniku jsem neměl žádnou, takže nepřipadalo v úvahu běhat společně s kluky, ale jak jsem na nich trávil sám dost času, tak jsem opět udělal tak velký krok, že jsem si celé soustředění užil.

 

[b]Nebyly to tedy horké chvilky, když ostatní kluci šli pohromadě a ty jsi zůstal takřka sám?[/b]
Ano, cítil jsem se trochu osamoceně, ale díky tomu jsem si mohl jet své tempo a pomalu pracovat na technice. Nebylo to tak, že bych chtěl vzít běžky a někde s nimi praštit. Právě proto to byla další dobrá zkušenost, kterou jsem využil ke svému posunu. Dnes mám běžky docela rád (usmál se).

 

[b]S týmem už ale aktuálně trénujete na rodné Mallorce. Byla to příjemná změna?[/b]
To rozhodně. Jsem moc rád, že máme tréninkovou přípravu na kolech právě v místech, kde jsem doma. Ty podmínky tu jsou opravdu perfektní a rozhodně mě hodně těší, že tu jsme všichni jako tým. V každém případě jde o soustředění a ne o návštěvu domova, navíc jsem mladý, takže musím makat a tady je to perfektní, takže mám radost.

 

[2][b]V minulém roce jste na Mallorce jeli závody, kterých jste se dobrovolně letos neúčastnili. Nemrzelo tě to, protože si pamatuji, jak sis je užíval, jelikož tě na nich snad všichni znali a hlasitě podporovali?[/b]
To ano. Upřímně musím říci, že mě to trochu zamrzelo, protože ta atmosféra tam pro mě byla vytvořená skutečně nádherně a já si to užíval. Samozřejmě vůbec nevím, jestli bych sám dostal příležitost letos závodit, ale je to škoda, protože jedna etapa byla přímo v Deiá a tam to mám hodně rád. Letos se navíc cítím, mnohem lépe, takže v porovnání s předchozím rokem, bych si to určitě i sám více užil, protože bych závodil vedle kamarádů, rodiny a fanoušků. Věřím, že to vyjde třeba příští rok.

 

[b]Co tvůj zkušenější bratr Vicente? Hovoříte spolu o cyklistice?[/b]
Jé, no jasně. (rozzářil se) Úplně normálně a dost často se právě o cyklistice bavíme. Probíráme i to, jak trénovat, jezdit a být lepší. Cítím, že je to pro mě opravdu velká výhoda, že mám bratra u profesionálů. Snažím se toho od něj hodně naučit. Máme spolu velmi dobrý vztah, stejně tak jako s celou naší rodinou. Je to pěkné.

 

[b]Jak často jste spolu v kontaktu?[/b]
Normálně, když je doma, tak spolu mluvíme každý den. Samozřejmě, když odjede na závody, tak už je to trochu horší, ale oba se snažíme být spolu v kontaktu, jak jen je to možné.

 

[3] [b]Měl radost z toho, že jeho mladší bratr se také věnuje cyklistice a dokonce za ní odcestoval závodit za český tým?[/b]
Určitě! V loňském roce, kdy jsme se oba jako závodníci potkali právě na Challenge Mallorca, tak byl opravdu viditelně hodně šastný. Bavili jsme se i během závodu a měl z toho radost. Také si ze mě samozřejmě dělal legraci, ale to vyplývá z toho, že jsem mladý a hodně se potřebuji učit.

 

[b]Co ostatní závodníci, vnímají, že jsi mladší bratr známějšího cyklisty jezdícího v Pro Tour týmu?[/b]
řekl bych, že určitým způsobem ano. řada z nich zná právě bráchu, který je mezi profíky devět let. Teď už i mnozí znají i mě. Občas se chtějí jen přesvědčit, nebo prostě i celkově pobavit. Ale všechno je to v pohodě a bavíme se úplně normálně.

 

[b]Jak na tebe potom reagují lidé v Čechách, kteří se třeba vůbec o cyklistiku nezajímají?[/b]
Většinou je zajímá, jak je možné, že jsem cyklista a hlavně, jak je možné, že Španěl je právě v Čechách. Lidé tomu obvykle nemohou uvěřit a ptají se třeba, jak tu vlastně žiju. Za těch devět měsíců, jsem si ale na všechno zvykl a moc se mi tu líbí. Jsem v Čechách fakticky rád.

 

[b]Jaké jsou tvé další cíle?[/b]
Zejména chci být výrazně lepší než v loňském roce. Chci na sobě makat tak, abych byl dobrý cyklista, protože mým snem je jít ve stopách bratra a jednou se dostat právě i do Pro Tour. Hrozně bych chtěl zkusit závodit v týmu ještě ve vyšší kategorii. Měl bych radost, kdyby se to povedlo i mému PSK Whirlpool-Author, ale pokud bych mohl získat i jinou šanci, samozřejmě bych ji rád využil.

 

[b]A co se týče letošní nadcházející sezony? Máš konkrétní vize?[/b]
Ještě nevím, jaké závody přesně pojedu, ale určitě bych si přál se i v některém postavit na bednu a určitě bych i nějaký chtěl vyhrát. Samozřejmě mi v hlavě leží myšlenka na španělský šampionát, takže pokud bych dostal příležitost, bylo by to senzační. Zatím ale musím zůstat při zemi, držet se týmu a pracovat pro něj, stále se učit a být lepší a lepší. To je zatím můj hlavní cíl.


 
images/palec_nahoru.gif12345images/palec_dolu.gif
images/ga_level.png 2.53   images/ga_count.png 79

V Čechách mám druhý domov, říká Španěl Reynes

TitulekAutorDatum
© Bikebase.cz 2007 – Bikebase systém pro prezentaci závodníků a vyhodnocování výsledků s okamžitým zveřejněním na internetu. Právě nás tu je: 0
Autor projektu: Aleš Gregor, graphics: Michal Mach, coder: REDY TUGO images/rss.gif