rozhovory

09.04.2011 - Patrik Pátek

[1] [b]Opava[/b] – Spíše než svými výkony na kole, dokázala šestadvacelitá cyklistka z Opavy upozornit na dvoukolý sport zcela jinak. Bohudík nikoli v negativní rovině, ale zcela naopak přitáhla pozornost řady nových potenciálních fanoušků ještě lepším stylem, než by to zvládly jiné jezdkyně díky výbornému výsledku. Lucie Macíková z týmu Ghost totiž v loňském roce zabodovala svými odvážnými fotografiemi právě se svým bicyklem. Nejen, že snímky proletěly republikou, ale velmi zaujaly také v zahraničí.
[b]Lucie, co tě vlastně vedlo k tomu, ukázat cyklistiku také jako krásný sport?[/b]
Mně přijde, že spousta cyklistek zapomíná, že jsou také ženami. Jen se zaměřují na cyklistiku a svoji ženskost potom výrazně opomíjejí. Zapomínají na to, že by také mohly nějak vypadat. Sama jsem proto chtěla takové fotky s kolem udělat, takže vznikly především pro moji radost a to zcela spontánně.
[b]Čekala jsi, že budou mít takový ohlas?[/b]
Pravda je, že mě na základě těchto fotek oslovují také lidé ze zahraničí. Netušila jsem, že by mohly až tak zaujmout. Udělala jsem fotky jen pro sebe a pro známe a radost jsem chtěla udělat také svému sponzorovi. Nic víc. Co z toho vzniklo je až neuvěřitelné, ale zase na druhou stranu, je alespoň vidět, že se záměr povedl.
[3] [b]Co vlastně ty a cyklistika?[/b]
Musím přiznat, že na kole jezdím teprve tři roky. Teď mě čeká čtvrtá sezóna a cyklistiku mám stále víc ráda.
[b]To je docela pozdě, takže kdy, kde a jak ses ke kolu dostala?[/b]
To je tak trochu i vtipné, ale může za to skutečnost, jak se rozmáhají maratony horských kol. Můj bývalý přítel totiž jezdil na kole a občas mě vzal s sebou. Jelikož jsem klukům ujížděla do kopců, tak mě jednou přihlásil na závod a mně se to strašně líbilo. Jeden kamarád, také cyklista, mě pak o týden později vzal na Oderskou mlýnici, ale asi neměl svůj den a já ho porazila. Byl tam i jejich oddílový trenér, který si toho všiml, a já pak s nimi začala chodit na tréninky. Dostala jsem starou favoritku ještě s řazením na rámu. Všichni měli super kola a mně se smáli. Mysleli, že jsem asi blázen, ale mě to hodně bavilo. Když si na svůj začátek vzpomenu, musím se tomu teď smát. Dnes se díky tomu věnuji jak bikům, tak silnici, která mě ale baví víc, nicméně se program snažím rozumně zkombinovat.
[4][b]To tě starý favorit přiměl víc se věnovat silnici?[/b]
Spíš bych to viděla tak, že s kolem jsem začala dost pozdě, takže nemám techniku, jakou bych si přála mít. Na silnici mi to jde lépe. Strašně mě baví etapáky. Místo toho, abych byla den ode dne unavenější, tak mě to spíš víc nabuzuje.
[b]Švihat jsi byla také v Chorvatsku. Je pro tebe běžné takhle si připravovat soustředění?[/b]
Kdepak, na cyklistickém soustředění jsem byla vůbec poprvé. Hodně lidí jsem v Chorvatsku znala a náš tým tam byl takřka celý. Konečně jsem měla čas po tréninku na strečink a věci okolo, takže jsem se mohla trochu víc postarat nejen o sebe, ale i o kolo.
[b]Jsi tedy zručná i jako mechanik?[/b]
Mechanika mám v týmu k dispozici, a když potřebuji něco většího, tak za ním zajdu. Ale spíš chci, aby mě něco naučil, takže se snažím sama. Když to nejde, nechávám to na klucích.
[b]Jak vlastně vypadal program v Chorvatsku?[/b]
Měla jsem tam jet na dva týdny, ale různě jsme program kombinovali, až jsme překombinovali. Nakonec jsem se rozhodla jet na deset dní. Představovala jsem si, že budeme jezdit víc ve skupině se všemi lidmi, co tam byli, ale nakonec jsem jezdila jen se svým týmem a jen s pár lidmi navíc. Na druhou stranu, jsme si vytvořili skupinu, která nám vyhovovala. Jsem hodně spokojená, dařilo se splnit, co jsme si naplánovali, i když ke konci přišlo horší počasí. Mně třeba vůbec nevadí jezdit v dešti, ale tomu tělu by se to asi později moc líbit nemuselo, takže jsme to nehrotili.
[6] [b]Co očekáváš od letošní závodní sezóny?[/b]
Jelikož po škole začínám pracovat, tak už není tolik času, ale zase si zvykám na pracovní program, takže uvidím. Doteď jsem studovala a dělala instruktorku spinningu. Co se týče cyklistiky, tak bych si hlavně přála nebýt nemocná a objet závody, které si stanovím do kalendáře. Čím lepší výsledek tím líp.
[b]Sportovní cíle jsou tedy jaké?[/b]
Chtěla bych se dostat ven na nějaké větší závody, když to budou etapáky, tak jen dobře, protože mě baví jezdit víc dnů po sobě. Cílem bude pak takový závod přežít a udělal dobrý výsledek.
[7][b]Co třeba mistráky?[/b]
Loni jsem byla nemocná, což mě hodně mrzelo, protože na ně jsem se velmi těšila. V předchozím roce jsem neměla licenci a vyhrála jsem jen amatérské mistrovství. Letos uvidíme.
[b]Co pro tebe vůbec cyklistika znamená? Na jaké úrovni se jí vlastně toužíš věnovat?[/b]
Chci si užívat život a užívat si cyklistiku, která mě teď hodně baví. Někdo si myslí, že jsem docela blázen. Zatímco kluci třeba kvůli dešti řekli, že nepojedou, já jsem vyjela a vůbec mi to nevadilo. Naopak, užila jsem si to. Dokud mě tedy bude ježdění bavit, tak není problém. Musím přiznat, že nemám třeba cíl porážet Martinu Sáblíkovou nebo Růžičkovou. Je to asi špatně, ale víc toužím být zdravá a ten sport si užívat.
[b]Odkud se vazala kondice, když se kolu věnuješ tak krátce?[/b]
Dělala jsem sportovní šerm, se kterým jsem začala někdy v šesté třídě základní školy. Měla jsem ale problémy s páteří, takže jsem kvůli zádům skončila. Paradoxně kolo mi vůbec nevadí. Zkoušela jsem různé sporty, i takové ty holčičí blbosti jako aerobik, ale v tom mi chyběl dostatek adrenalinu. Byla jsem zvyklá navíc denně trénovat.
[b]Jak chlapi nesou, že je poráží ženská?[/b]
Loni se mi stalo, že jsem někde na maratonu měla defekt. Když jsem si ho opravila a pak zezadu chlapy předjížděla, navíc jim vlastně o nic nešlo, tak si neumíte představit, co mi vůbec dělali. Jezdili zprava doleva, aby ženskou nepustili. Ti, co jsou na vyšší úrovni, to mají v hlavě srovnané a spíš mi ještě pomůžou a zafandí. Ale fakt lituji holky, které se občas svezou na kole a jsou vzadu s těmi ješity!


foto/thumb/0000116430.jpg
Lucie Macíková ví, jak zaujmout Foto: Michal Pudich
foto/thumb/0000116431.jpg
Lucie Macíková ví, jak zaujmout Foto: Michal Pudich
foto/thumb/0000116432.jpg
Lucie Macíková ví, jak zaujmout Foto: Michal Pudich
foto/thumb/0000116433.jpg
Lucie Macíková ví, jak zaujmout Foto: Michal Pudich
foto/thumb/0000116434.jpg
Lucie Macíková na soustředění na Istrii
foto/thumb/0000116435.jpg
Lucie Macíková na soustředění na Istrii
foto/thumb/0000116436.jpg
Lucie Macíková na soustředění na Istrii
 
images/palec_nahoru.gif12345images/palec_dolu.gif
images/ga_level.png 2.29   images/ga_count.png 73

Macíková lituje ženské, co jedou na ocase s ješity

TitulekAutorDatum
.....Karlos20.04.2011 12:33:10
images/line3.gifRe: .....Andrea09.07.2012 23:20:33
images/line1.gifRe: .....Anonym07.05.2011 09:30:44
Souhlas s WTBJiří12.04.2011 00:19:41
ježdění na ocaseWTB11.04.2011 15:50:32
images/line1.gifRe: ježdění na ocaseTom11.04.2011 23:09:57
images/line4.gifimages/line1.gifRe: Re: ježdění na ocaseWTB12.04.2011 16:39:45
images/line4.gifimages/line4.gifimages/line1.gifRe: Re: Re: ježdění na ocaseJiří12.04.2011 19:54:24
© Bikebase.cz 2007 – Bikebase systém pro prezentaci závodníků a vyhodnocování výsledků s okamžitým zveřejněním na internetu. Právě nás tu je: 0
Autor projektu: Aleš Gregor, graphics: Michal Mach, coder: REDY TUGO images/rss.gif