recenze

05.06.2007 - Rostislav Filip

Vše co jste chtěli vědět o SUUNTO T4, ale nikdo Vám to nechtěl říct…
Po mnohých peripetiích s různými (a někdy hrůznými) strojky k měření tepu (namátkou Cardiosport, Polar, Author, Matrix a Ciclosport) jsem se rozhodl, že zakoupím něco dražšího, protože stále naivně doufám že dražší = kvalitnější… V tomto oboru zas mezi špičkou taková konkurence není, s těch sofistikovanějších víceméně jenom Polar a Suunto (všem ostatním se omlouvám).
Polary jsou bezesporu jedničkou, ale odradil mně design. Chtěl jsem hodinky co vypadaj jak hodinky a ne jak miniatura ovládacího panelu kosmické lodi nebo komunikátoru z hvězdných válek. Zbyly tedy pouze Suunta – model T6 jsem rovnou zavrhl – za ty prachy jde koupit na ebay nová Foxka. T3 je sice designově povedenější, ale lákala mě fičura z názvem Coach a tu má jen T4 a T6. Takže bylo rozhodnuto – vítězem se stává T4.
První dojem po rozbalení krabičky: plastové budíky, které svou skutečnou cenu bratru 5500,- dovedně skrývají [3] , ale přesto jsou celkem pohledné. Textilní řemínek s bílým proužkem – to šmudlové ocení (naštěstí lze vyprat). Hrudní pás – běžný standart, oproti polaru s uživatelsky vyměnitelnou baterií – stejně jako u hodinek.
A co mě překvapilo po bližším zkoumání?: sklíčko je u T4 stejné jako u T3, tedy vyčnívající a VELICE náchylné na poškrábání. Ty moje už tedy po čtyřech měsících pár šrámů mají. Pásek je textilní s kovovou sponou která nejde úplně rozepnout [2], čímž vzniká problém při nasazování hodinek na řídítka - osobně bych radši uvítal klasický systém zapínání. Čitelnost displeje je při pohledu shora perfektní, veškeré údaje jsou čitelné a přehledně (logicky) uspořádané (což je samozřejmě subjektivní názor). Ovšem při pohledu ze strany je čitelnost celkem tragická. U hodinek se asi nepočítalo s připevněním na řídítka kola, což překvapuje zejména proto, že „Suunto t4 je určeno zejména pro vytrvalostní sporty provozované na vrcholové úrovni (běh, cyklistika, běžky, triatlon a jiné)“. K hodinkám lze dokoupit přídavné „pody“ (http://www.suunto.cz/suunto.php?k=training_pc&n=279), které rozšíří funkce např. o cyklocomputer, gps apod. Vzhledem k tomu, že hodinky nelze jednoduše připevnit na řídítka (zejména pokud máte na silnici páky shimano, kde překážejí bowdeny) tak jsem o koupi cyklo podu vůbec neuvažoval. Bez čeho však hodinky využijete jen z části je PC pod, který slouží k připojení hodinek k počítači. Ono přepisovat si všechny ty údaje do tréninkového deníku ručně je docela opruz.
No a dostáváme se k funkcím. Myslím, že nejsem žádný nováček, měřič tepu používám víc jak 10 let (za tu dobu jsem vyzkoušel Cardiosporty, Polary, Ciclosporty…), ale Suunta mi daly první dva dny řádně zabrat:-). Málem jsem chodil běhat s návodem v kapse, abych byl vůbec schopen vyhodnotit co to ukazovalo. Ale naštěstí se jednalo jen o zvyk a po týdnu už se dalo říct, že je vše (nebo skoro vše) uspořádáno logicky a přehledně.
Pominu zde tedy běžné funkce jako je tep, tři uživatelsky nastavitelné zóny, stopky, avg TF apod. (podrobnosti tady: http://www.suunto.cz/suunto.php?k=training_pc&n=309), jež jsou snad u všech tepáků stejné a budu se věnovat pouze tomu, čím se Suunto liší (a za co zákazník vyplázne pár tisíc navíc). To něco je virtuální trenér (Coach) a měl by vést k optimálnímu provedení tréninku. Jak to funguje z hlediska technologie nevím (výrobce tvrdí něco o vědeckém výzkumu a nezbývá než mu věřit…) – více podrobností je zde: http://www.firstbeat.fi/files/training_effect_white_paper.pdf V praxi je to takhle: zadáte do uživatelského profilu jaký jste (nebo myslíte, že jste) sportovec J a to podle tabulky v rozsahu čísel 1 – 10 (tabulka evidentně není dělána pro cyklisty, protože u „profesionálního sportovce“ (activity 9,5) je uvedena doba cvičení 13 - 15 hodin týdně). Rozhodně ani zdaleka nejsem profík, ale loni jsem v průměru strávil na kole 12 hodin týdně… Takže jsem se zařadil drze pod stupeň 8 (tedy 7-9 hodin týdně). V návodu píšou, že si to ty hodinky stejně po „několika týdnech – což znamená v praxi 4 týdny“ používání samy přeberou a nastaví trénink (Level) podle skutečnosti, což se opravdu stalo… No a pak už stačí jen nasadit hrudní pás a zmáčknout stopky.
Tzv. tréninkový efekt (TE) je vyjádřen v číslech od 1 do 5. 1 odpovídá kompenzačnímu cvičení a 5 tréninku s max. intenzitou. Když jsem hodinky použil poprvé, tak ukazovaly, že mám dosáhnout TE 2,8 a budu na to potřebovat 45 minut. Měl jsem v plánu běhat a má pravidelná trasa měří cca 5-6 km, což odpovídá (u mě) přibližně těm 45 minutám lehkého klusu v aerobním pásmu. Během běhu se čas nutný k dosažení TE 2,8 měnil v závislosti na aktuální TF. Když jsem běžel do kopce a měl TF 160, ukazovaly hodinky zbývající čas k dosažení TE 30 minut, když mi na rovině tepovka klesla pod 150 tak opět čas stoupl… Pokud tepovka klesne hodně, ukážou hodinky, že při stávající TF daného TE nelze dosáhnout a měli by jste přidat. Během prvního dne jsem požadovaného TE dosáhl a protože jsem trénink neukončil a běžel dál, nabídly hodinky nejbližší možný vyšší TE (3) a čas potřebný k jeho dosažení (20 minut). Běžel jsem jenom 10 minut a výsledný TE byl 2,9. Na druhý den hodinky ukázaly (ukazují trénink na 5 dní dopředu viz http://www.suunto.cz/image.php?obr=908) plánovaný TE 2,8 a potřebný čas k dosažení 35 minut. Následující (třetí) den mělo následovat volno. Šel jsem opět běhat a měl v plánu zařadit několik výběhů do kopce. TE jsem splnil díky vyšší intenzitě výkonu za 20 minut a nejbližší další TE mi byl nabídnut 3 a čas 20 minut. Pak už jsem se na hodinky nedíval, dokončil trénink a vyhodnotil jej doma. Dosáhl jsem TE 3,2. Na další den bylo plánované volno. Jenže bylo pěkně, tak jsem vyjel na kole. Podotýkám, že tréninkového plánu doporučeného hodinkami jsem se nedržel schválně, protože jsem chtěl vyzkoušet zda platí co píšou v návodu: „Když dnes plánovaný trénink nedodržíte (budete trénovat více, nebo naopak méně), Suunto Coach to samozřejmě pozná a tréninkový plán pro další dny patřičným způsobem upraví“. Když hodinky zaregistrovaly, že neodpočívám :-)tak nabídly TE 1,5 (tedy kompenzační cvičení). Jenže venku bylo pěkně, tak z toho byla 2 hodinová vyjížďka s několika kopci. Výsledek byl dosažený TE 3,8. Očekával jsem, že na další den to naplánuje volno, ale místo toho zněl plán na 50 minut a TE 1,8 – čili „lehké vyjetí“. A teprve následující den volno…. No zdá se mi to celkem promakané, má to hlavu a patu a asi to je i funkční. Prostě to nabízí stupňovaný trénink a vhodnou regeneraci… Ještě poznámka: když se mi zdá plánovaný trénink v délce třeba 50 minut málo ( a na kolo to málo je) tak stačí snížit intenzitu a hodinky automaticky prodlouží čas na např. 2 hodiny 50 minut…
Faktem je, že trenéra maximálně využijí hlavně běžci a pro ně bude mít asi i největší přínos, u cyklistů si nejsem až tak jistý… Doufám, že můj zmatený laický výklad pomůže někomu v rozhodování zda T4 koupit nebo ne…

 

Plusy:
-přesnost měření TF a kódovaný přenos (u předchozích tepáků občas tep kolísal, např chvíli ukazovaly 90 a za okamžik 150…)
-líbí se mi grafické znázornění aktuální TF a jednotlivých prahů, nemusím se zaobírat čísly a hned vidím jak na tom jsem
-baterie vyměnitelná uživatelem
-velká výhoda je onen Coach pro ty co nemají na sport moc času a chtějí se zlepšovat
-pamě celkových hodnot trénink/týden za posledních 6 měsíců
-vynikající software pro vyhodnocení tréninků (při použití PC PODU)
-vynikající a přehledný tréninkový deník (při použití PC PODU)

 

Minusy:
-sklíčko náchylné na poškrábání
-řemínek
-nemožnost nasadit hodinky na řídítka
-pro pravidelnou práci prakticky nutnost dokoupit pc pod za nemalý peníz (2800,-)
-pro absolutní laiky by mohlo být nebezpečné zkrácení doby potřebné k dosažení vyššího TE tím, že budou makat v maximální TF. I když předpokládám, že to bude ošetřeno tím, že počítač pak nabídne více volných dnů… nevím nezkoušel jsem…
-záznamy nelze vymazat, vždy se musí počkat až nový záznam přepíše ten nejstarší

 

Osobně vidím přínos T4 hlavně pro běžce apod. Pro cyklisty určitě existují více „na kolo“ zaměřené přístroje. Já jsem ale s T4 spokojený, i když funkci trenéra využiji hlavně v období kdy se nedá jezdit na kole.

 

Více o TE zde:
http://www.suunto.com/media/suunto/NewWorlds/Training/pdf/UserGuides/New_Training_Guidebook_32d17.pdf

  
images/palec_nahoru.gif12345images/palec_dolu.gif
images/ga_level.png 2.2   images/ga_count.png 49

Suunto T4

TitulekAutorDatum
Zkušenost s t4doh17101.08.2010 11:49:52
mínusů je víceHajdys28.04.2008 16:40:49
images/line1.gifRe: mínusů je víceRostislav Filip12.08.2008 15:13:49
Adaptér pro připevnění na koloKarel21.06.2007 15:21:34
Adaptér pro připevnění na koloMonika21.06.2007 15:20:46
images/line1.gifRe: Adaptér pro připevnění na koloAnonym22.06.2007 11:04:18
pro kolo asi neDaniel.J05.06.2007 17:12:57
1*Aleš Gregor05.06.2007 16:43:09
© Bikebase.cz 2007 – Bikebase systém pro prezentaci závodníků a vyhodnocování výsledků s okamžitým zveřejněním na internetu. Právě nás tu je: 0
Autor projektu: Aleš Gregor, graphics: Michal Mach, coder: REDY TUGO images/rss.gif