tipy a triky

06.06.2011 - Mirek Machač

[b]Jak nastavit správně posed na kole?[/b] To je otázka, která vyvolává nespočet vášnivých diskusí. Co biker, to jiná zkušenost. Samozřejmě existují zásady, dle kterých se dá řídit a posed přibližně nastavit, o těch již bylo napsáno spousta článků a vesměs fungují. Ale co když máte problém, který souvisí s posedem a ne a ne se ho zbavit?

 

 

U mne to bylo zádové svalstvo, resp. jeho bederní část.

 

 

Na začátku sezóny 2011 jsem začal řešit nové stroje. V listopadu jsem si koupil novou silničku ( zimáčka ) a v lednu bika. Velikosti rámů přesně na mou postavu, jak to má být. Musím podotknout, že na kole jezdím už nějakou dobu a nastavení správného posedu ve vlastní režii jsem pokládal za samozřejmost, kterou musí zvládnout každý zkušenější biker. U silničky jsem pošteloval výšku sedla a jeho vzdálenost od představce. U bika jsem laboroval pouze s výškou sedla, jinak mi vše včetně geometrie rámu dokonale "sedělo". Takže vše jak má být.

 

 

Problém přišel až při prvním MTB maratonu, kde mne najednou cca po 3 hodinách v sedle začala brát křeč do bederního svalstva. Za chvilku byla tak nesnesitelná, že jsem musel dolů a záda protáhnout. 4km před cílem.....zbytečná ztráta dobrých 5 minut! I když je jedno, jestli dojedu na 120 nebo 150 místě :) Podstatné je, že bolest se nedala přemoci a zhoršovala se čím dál více, dokud jsem nezastavil a nedal zádům chvilku klid.

 

 

Po závodě jsem začal přemýšlet, proč to. Buď mám ochablé břišní svalstvo a tahám to zády nebo mám špatně nastavené kolo. Jiná možnost nebyla. Vzhledem k tomu, že do zimní přípravy patří také posilovna, tak na břicho bych moc nesázel. Je ale možné, že jsem to flákal :) Takže bike. Tím to vše začalo.

 

 

Začal jsem prohledávat internet ( díky pane Google :) ) a pročítat všechny možné články, diskuse a chytré rady. Pak úprk do garáže, posunutí toho či onoho a zkouška v terénu s následným konstatováním, že tohle není ono, že je to ještě horší nebo se mi vyloženě špatně sedí.

 

 

Jako z nebe přišla zpráva, že v mém oblíbeném bike obchůdku a servisu mají novinku. Ta novinka je měřící rám Body Scanning CRM. Stejně tam povezu kolo na servis, tak to zkusíme a uvidíme.

 

 

Hned se mne ujal servisman Martin, který má průpravu k obsluze rámu a potřebného softwaru.Postavil mne do rámu, vysvětlil kde a co se měří a za minutku bylo hotovo. Do compu pak zadal parametry mého miláčka ( milé, že obslužný software má v databázi parametry mého kola, asi jsem si vybral dobrou značku ), zeptal se na problémy jako jsou bolest zad, nohou, krku atd. Vysvětlil jsem mu, že mne bolí bederní svalstvo, ale není to nic chronického, je to nejspíš špatným posedem, takže bych to tam nepsal. Ok, vše zadáno, uvidíme co z toho vypadne. Z tiskárny vypadne papír s veškerými hodnotami, Martin vezme měřidla a jde se na to. Co se následně dělo jsem tedy opravdu nečekal.

 

 

Výška sedla +/- jasná, ale vzdálenost sedlo x řidítka špatná. Chce to sedlo dozadu. Ale nejde to, sedlovka má jen 5mm offset, potřebujeme tam dostat 20mm. Škoda, že kompozit ( kdyby někdo chtěl, zbyla mi :) ), takže nová sedlovka s 20mm offsetem. Nové měření a konstatování, že představec musí níž a měl by být o 10mm delší. Hmm...tak ho tam dáme :( Kompozitové podložky pryč, představec až dolů. Další měření a vítězoslavný ryk, že je to jak to má být. Podložky jsme dali nad představec,dřív než zařízneme vidlici. Co kdyby přeci jen ten posed nebyl to pravé.

 

 

Byl. Druhý den jsem to musel otestovat a kolo mi sedělo v ruce mnohem lépe než kdy předtím. Lépe se ovládalo, nic mne nebolelo, síla nohou šla perfektně do pedálů, prostě bájo. Vrátil jsem se za Martinem s tím, že to " řízneme". Bylo rozhodnuto. Pro jistotu jsem tam dovezl i silničku na stejné měření, ale ta byla v pohodě.

 

 

Jak jen je možné, že jedno kolo nastavím správně a u druhého se tolik mýlím? Opravdu není legrace nastavit si správný posed a pokud to půjde, tak už to vždycky nechám na Martinovi a CRM.

 

 

Při odchodu dostanete vytisknuté všechny hodnoty s tím, že podle toho se to dá kdykoliv nastavit znovu, kdyby bylo zapotřebí.

 

 

Tímto bych rád poděkoval Martinovi a celému kolektivu Cycle hospitalu Atombike.

 

 

Video z měření:

 

http://www.bodyscanningcrm-media.de/dealer/index.php?d=MTkwMDA5LjE4MDUyMDExLjE3NDYxMQ%3D%3D

 

 

Odkazy:

 

http://www.atombike.cz

 

http://www.bodyscanningcrm.de/

 

 


foto/thumb/0000118252.jpg
foto/thumb/0000118255.jpg
 
images/palec_nahoru.gif12345images/palec_dolu.gif
images/ga_level.png 2.3   images/ga_count.png 69

Měření posedu CRM

TitulekAutorDatum
© Bikebase.cz 2007 – Bikebase systém pro prezentaci závodníků a vyhodnocování výsledků s okamžitým zveřejněním na internetu. Právě nás tu je: 0
Autor projektu: Aleš Gregor, graphics: Michal Mach, coder: REDY TUGO images/rss.gif