reportáže

22.05.2015 - Jiří Březina

Po loňské nucené úpravě trati, se jihlavský závod vrací na původní jezdivý, hravý, technický, rychlý okruh, a to hned jako MM ČR v 24 hodinovém závodě. Zpět jsou hradby a jejich výběh schodů, sjezd po schodech do úzké uličky z přilehlou restaurací, singl kolem Staré plovárny, prudké stoupání nazvané pořadateli ALPE d´HRÁDEČEK, kořenitá stojka STAIRWAY TO HAVEN, atraktivní úsek historickou částí města (po 22 hodině vynecháno náměstí) a nově přidaná možnost zkrácení si trati úsekem zvaným DOWNHILL (technicky nenáročná „střecha“, optimální pro moje nedávkovatelné Formule). Start a cíl, včetně zázemí s bohatým občerstvením, servisem, myčkou kol, sprchou a časomírou, byl opět umístěn v areálu letního kina Heulos. Bohužel byli pořadatelé nuceni, vzhledem k probíhající rekonstrukci sportovního areálu, rozkouskovat kemp v údolí Jihlavky na osm malých kempíčků, s omezenými kapacitami míst a dalšími úpravami. Vše bylo ovšem zvládnuto na jedničku a osobně jsem nezaznamenal žádné vážnější výtky na dostupnost z odlehlejších kempů. Některými „tábořišti“ tra přímo procházela a tím se závod stával atraktivnější i pro fandící doprovody. Celkově bylo pořadatelské zajištění na špičkové úrovni a za sebe nemám výtek (vyjma komentování spíkra během závěrečného ceremoniálu, ale spíše šlo o můj po závodní stav). Letos přálo i počasí. V sobotu ohříval Oskar a v neděli příjemně chladilo ranní mžení. Start jako každoročně proběhl za hřmotného výstřelu z kanónu na Masarykově náměstí.
[1]
Do Jihlavy přijíždíme v ne zrovna ideálním zdravotním rozpoložení, ale za to s diváckou podporou mých synů, kamarádky Daniely, další kamarádky/fotografky Jitky a jejího přítele Jirky. Patří jim velký dík za neutuchající podporu. Evča Syslová před startem taky nevypadala zrovna zdravě, ale po vjezdu do terénu šly bolístky stranou a mohli jsme si plně vychutnávat záludnosti trati.

Ambice našeho týmu BS Bike Motolevel se pohybovali někde na pomezí první pětky, včetně Mistrovství ČR (zde hodnocení bez rozdílu věku). Prohlášení našich přátel od Profibaustoffe (Mara Mička a Libor Srubek) něco o natrhnutí našich prdelí, zaměstnávalo psychiku mého paráka víc, než konkurence mladých střelců z ostatních týmů. Zvolená taktika, prověřená závodem v slovenské Kuchyni, se osvědčila a Mára s Liborem mohli natrhnout možná sami sebe. Konstantní tempo, pravidelné střídání, to byla naše devíza. Zkraje nás brzdila přemíra motivace, kterou jsem u nás obou cítil. K mistrovskému závodu však patří. V něm si poměrně suverénně počínali kluci z Mike Bike Cycling Teamu (pro oba premiéra), kteří točily kola s úsměvem na rtech s neutuchajícím nasazením. Taky druhý tým, Novák-Němec, jezdil konstantně, až nenápadně, takže jsme se na trati vlastně ani nepotkali.

V kategorii jednotlivců Mužů Open, po odstoupení hlavního favorita Tomáše Kozáka (Focus RAPIRO Racing), převzal žezlo lídra a současně mistra republiky Ondra Krejčík (Beespee.cz). Na pěkném čtvrtém místě (i v MM ČR) dojel brněnský tisícimílař Filip Degl (4Fitness.cz), dvě kola za dalším mílařem Radkem Musilem (Club XANADU Cycling team) a druhým Robertem Dobrým (CK LOKO Rakovník). Dámy si s tratí poradili hrdinsky a na Downhillu některé dokonce technikou předčili mužské bikery (osobně jsem viděl tři chlapáky kosit kopřivy, případně ohýbat přední kola). „Peggy“ Marvanová rozdávala po trati úsměvy, hvízdala na svůj zvonek (červený tučňák?) a držela obvyklé tempo, neodpovídající jejímu mladému věku. Mne ale zaujala, zejména zvládáním prudkého sjezdu, jiná bikerka, celková vítězka a nová mistryně ČR, Jana Doležalová (Gasso Jablonec). Její chlapecká postava a optimistický úsměv nedaly zapomenout. Bronz brala Hana Kolářová z týmu Superior Mio Wildschönau XC Team. A jestli mě pamě neklame, tak jí stříbro musela Peggy uzmout někdy nad ránem. Naše Evča (Cyklo Klub Kučera Znojmo) má letos opravdu vytříbenou konkurenci, takže celkově páté místo není vůbec špatné. Ve veteránech nad 40 let, jak v mužích, tak ženách, se sváděly snad lítější boje, než v Open kategoriích. Příkladem budiž souboj o druhé místo v chlapech, mezi naším známým sparánem Honzem Jírů a Radimem Bláhem z Blanska. Rozdíl - tři minuty……Bezvýznamný při ultra závodech. Starší ženy vyhrála domácí bikerka z Cykloteam Sliby-Chyby, usměvavá, Eva Svobodová. Chlapy nad 55 let vyhrál suverénně Karel Záboj (Wienerberger Lipník n. B), za což mu ještě jednou gratuluji a těším se nejen na slivovici, ale i na jeho další starty (prý končí, nevěřím).
[4]
V našich Open mužských dvojkách zjišuji něco po půlnoci, že na třetí máme sekeru 17 min. Nevím kolik proběhlo střídání, těžko zpětně zjišovat, ale před úsvitem +11 min. pro nás. Posun na bednu! O tom se nám ani nesnilo (nebo jo?, nepamatuji se, že bych měl ráno mokro, ty jo, Pájo?). Když se na průběh závodu dívám zpětně, možná jsme se měli více soustředit na dvojky před námi. Veteránský tým Silvini R2 Sport (Hrzán, Kalužný), se tentokrát dal porazit. Každopádně bednu v naší kategorii jsme udrželi (Pája opět dokázal před závěrem držet slušné tempo) a celková „brambora“ v republice taky není ostuda. Kluci z Profibaustoffe to dosekali na výborné páté místo a moc mě potěšili další brňáci z Kamechy bikes (Martin Mitáš, Jiří Trubák), kteří na své premiérové 24 hodinovce dojeli ve veteránech na vynikajícím druhém místě.
[3]
Závěrem se budu opakovat, ale určo si to dotyční zaslouží. Děkuji našemu doprovodu za parádní podporu, pořadatelům za parádní zajištění, fanouškům za atmosféru (kluci pod hradbami, příště si toho loka dám!) a přírodě za optimální počasí. Samo sebou parákovi Pájovi za trpělivost se mnou. Děkuji, děkuji, děkuji!

 

http://24hod.sportsoft.cz/2015/race/teamresults.aspx?r=23&lng=cz
http://www.jihlavska24mtb.cz/s/novinky


 
images/palec_nahoru.gif12345images/palec_dolu.gif
images/ga_level.png 1.97   images/ga_count.png 29

5. ročník JIHLAVSKÁ 24 MTB, Mezinárodní mistrovství ČR 24 hodin MTB, 16. - 17.5.

TitulekAutorDatum
© Bikebase.cz 2007 – Bikebase systém pro prezentaci závodníků a vyhodnocování výsledků s okamžitým zveřejněním na internetu. Právě nás tu je: 0
Autor projektu: Aleš Gregor, graphics: Michal Mach, coder: REDY TUGO images/rss.gif