images/fm_new.gifFórum k článku GEMA XC HRÁDEK 2015 skutečné peklo, škoda jen, že hlavně pořadatelské

images/fm_mess.gif images/fm_reply.gif
Čtěte slovo Dyktátora :-) !
14.05 11:31 - Vojtěch Marek
Ahoj Oldo a ostatní :-) ,
jsem Dyktátor Pekla , alepředevším jsem cyklista . Jsem cyklista, protože mne cyklistika baví . Bavilo mne závodit, baví mne jezdit, baví mne parta lidí se stejným či podobným zájmem, baví mne pořádat závody, baví mne dělat radost druhým. Baví mne spousta dalších věcí kolem cyklistiky.
Náš oddíl , CK 1967 Česká Kamenice , brzo oslaví 50 let trvání, 50 let práce s dětmi,dospělými , 50 let pořádání závodů. Od těch okresních, až po Mistrovství Republiky. Po celou tu dobu všichni vše dělali ve svém volném čase, bez nároku na honorář. Například závodů horských kol jsme uspořádali za posledních 20 let již více než 100 . Co děláme, děláme rádi a občas se vše nepovede k dokonalosti.
Když jsme vymýšleli první závody horských kol, řekli jsme si , že by to měla být především zábava, náročná, ale zábava. Nechtěli jsme dělat závody Pekla Severu pro profesionály , ale jak máme v podtitulu závodů, pro širokou veřejnost . Nebráníme profesionálům přijet, ale nejsou naše cílová skupina. Zdravé soutěžení i fandění vítáme, jak při závodu tak po něm.
A když jsme před pár lety zavedli kategorie Nadějí, bylo to proto, aby si malý špuntí a špuntice užili atmosféru závodů, aby si vyzkoušeli jaké to je startovat, aby si vyslechli potlesk a fandění,aby slyšeli své jméno v „rozhlase“ , aby po svém vystoupení mohli koukat na dospěláky. To vše, aby se jim cyklistika a sportování zalíbilo. Cílem nebyl výkon, výsledek, umístění . Cílem byla radost z pohybu , z aktivity ze setkání s kámoši a taky zájem o ostatní. A to nejen pro Naděje.¨

Bohužel , pro hodně účastníků a k nim patří i rodiče, je výkon a výsledek to hlavní.
Z toho pak pramení to, na co si stěžuješ.

Je mi velmi líto, když k podobným situacím občas dojde, tak ti můžu slíbit, že na příštích závodech provedu změnu k lepšímu. Proto jsem Dyktátor.
Děláme závody sice spoustu let, ale pořád se snažíme je něčím vylepšit . A protože je pořádáme hlavně pro vás , tak tebe i ostatní prosím, přijďte s návrhem na zlepšení a hlavně ho pomozte zrealizovat.

A nebojte se uspořádat vlastní závody, soutěže či jen společný trénink :-) !

Věřím, že na Jedlové bude vše super a že i přes tvé výtky zachováš(te) PEKLU přízeň :-) .

Všechny Pekelníky zdraví Dyktátor Vojta.

images/fm_reply.gif
Re
12.05 07:56 - Pavlína Stránská
Přijde mi celá situace týkající se dětských závodů totálně trapně vyhrocená. Píšete něco o rovných podmínkách pro všechny, leč jak je chcete zajistit, když jsou v kategoriích téměř dvouleté věkové rozdíly, kdy čtyřleté dítě sotva na kole jede a vy kritizujete rodiče, kterým třeba jako vám vůbec nejde o průběžné pořadí, ale jen o to, aby si dítě závod bez stresů užilo a odneslo si třeba jen dobrý pocit. Což je v případě těchto dvou závodů problém, když rodiče na sebe vzájemně řvou a hadrkují se o každou vteřinu. Opakuju, házet špínu na pořadatele, pokud sám něco nezkusiš zorganizovat, mi přijde dosti ubohý, ale patří to bohužel k naší české povaze.
images/fm_mess.gif images/fm_reply.gif
Re: Re
12.05 08:34 - Oldřich Starý
Ale jo, můžeme si klidně tykat. Nemám s tím Pavlíno žádný problem. Myslím, že na vyhrocení máš I ty svůj podíl (nebo kdo nakonec psal ten tvůj příspěvek) .Chtít po kritikovi, aby sám podal lepší výkon, to je hloupá idea. To by podle tebe měli např. komentátoři sportovních zápasů hrát lépe, něž ti jež si dovolí kritizovat?! Zkusme se začít bavit znova a lépe. Pokud tě opravdu zajímá můj názor, tak věz, že pokud dítě neumí jezdit na kole, tak by jej rodič neměl dávat na závody. A pokud ano, tak mu pomoci jen když třeba spadne. Pro ty co se neumějí rozjet - tak jeďte odrážedla. Možností je spousta. To že podmínky jsou známe od začátku všem 4-6 let = rovné podmínky, můj kluk taky jezdil ve 4 letech v této kategorii. Moje kritika cílila hlavně na ty, jenž svá dítka postrkují na stupně vítězů. Podívej na fotku ze stratu - kolik AR tam u svého dítka v první řadě stojí a jedná se o TOP TEN. Všem ostaním překážejí - to jsou ti, kteří tam nemají co dělat.
images/fm_reply.gif
do diskuze
10.05 15:03 - Kateřina Nováková
... nenechme naše afektivní emoce, aby nám pokazily pohodovou atmosféru amatérských závodů a snažme se jít našim dětem dobrým příkladem... Pořádání takových závodů není žádná výdělečná činnost, naopak... měli bychom spíše vyjadřovat vděk nad tím, že někdo svůj volný čas investuje do rozvoje sportování v našem regionu...
images/fm_mess.gif images/fm_reply.gif
Re: do diskuze
10.05 22:17 - Oldřich Starý
Kateřino souhlas, XC Dymník ukázal, že je to možné. Afektované rodiče (AR) vyhnal ze startovního pole a děti tak poprvé v seriálu Pekla Severu dostaly takřka rovné podmínky. By někteří AR i tak nevydrželi, po pár desítkám metrů od startu vběhli na dráhu a urputně běželi se svým dítkem, čímž překáželi ostatním jedoucím.
Pořadatelé XC Dymník si zaslouží velké díky za odvahu, s níž se postavili AR. Tímto tedy děkuji pořadatelům a klaním se za takový přístup. Dneska jsem konečně klukovi mohl říci, skončil jsi tak, jak jsi jel.
images/fm_reply.gif
Re: do diskuze
10.05 23:25 - Jaromír Pumprla
Peklo severu je i pro nás dokonalou ukázkou toho jak nemá vypadat organizace! Našeho prcka který stál na startu ve svých 6-ti letech vedle dětí kterým je 9 jelikož mu koncem roku bude 7 a kategorie je 7-9 po startu úmyslně strčil jeden milý chlapec tak, že mladej spadl s kola. Jelikož je mu 6 má teprve 20" kolo kdežto první lajna cca 10 závodníků stála komplet na kolech 24". Rozdíl snad nemusím nikomu vysvětlovat. A představme si, že i přes to, že mladej spadl a ztratil tak spoustu času nakonec úspěšně předjel i děti na 24" kolech a za první pozicí dojel do cíle se zpožděním cca 20sec. V tu chvíli jsem neměl přesnou představu o pořadí, ale očekával jsem vzhledem ke vzrostlé konkurenci cca 10 místo. Jakým překvapením bylo když jsem se dostal k výsledkové listině kde jsme byli na 21 místě s celkových 23. Začal jsem pátrat v čem je chyba. Představte si že pořadatelé nemohli uvěřit tomu, že 6ti letý kluk i přes to že spadl a měl 20" kolo dojel za favorizovanými závodníky s tak malou ztrátou a tak usoudili, že si závod o kolo zkrátil. Pomohlo až když jsem jim ukázal vlastní fotografie kde prcek objel všechna tři kola tak jak určili pořadatelé a rázem jsme na 12 místě. Moderátor si při vyhlašování výsledků, které bylo díky takovýmto dohadům o hodinu později neodpustil poznámku, že by se rodiče měli zamyslet,že je to hlavně pro pobavení. Můj názor je,že tady by se měli zamyslet hlavně pořadatelé,protože nevím koho by bavilo startovat do závodu o kterém předem vím, že nemám šanci. I přes to se s tím poperu abych na konci zjistil, že výsledky píše lempl který mě na základě svého chybného úsudku posune na poslední pozice. Tohle všechno korunovala medaile v podobě kaničkou provrtané Fidorky. :-) Bezva závod...děkujem...
images/fm_mess.gif images/fm_reply.gif
Re: Re: do diskuze
11.05 01:02 - Oldřich Starý
Jaromíre, chápu Vaši frustraci, nicméně vězte, že za pár let tomu u kluka bude naopak a on bude nejstarším ve startujícím poli své kategorie. Pevně věřím, že už s kolem 24". V té době se budou objevovat jiní tátové s Vaším současným problémem. Jinak jednoduše to snad ani udělat nejde, než rozdělením podle roku narození. Se vším co to přináší.
Nezatracujme celý seriál a všechny kategorie. Např. okolo Polevska byl, i přes vyšší cenu (Míro sorry :) ), pěkný závod. Okruhy pod Jehlou také, by s malou připomínkou (Míro sorry :) ). XC Dymník super! Sumárum tu mám jeden nepovedený, 2 dobrý a jeden, dovolím si říci, profi. V součtu je to pozitivní seriál. Navíc jsou před námi ještě 3 závody a tam věřím bude už také vše skoro na 100%.
Chování některých dětí, je bohužel smutné. Tady zmůže jenom pozorné oko pořadatele na startu, případně nahrání startu, nebo nestraní svědci a stížnost řediteli závodu. Bohužel na Hrádku to tak nějak moc nefungovalo. Moderátor ... tu jízlivou poznámku si mohl odpustit, nevím co tím sledoval. I to vyhlašování nadějí 1 a zmínění pořadí upravené díky protestu si mohl odpustit.
Materiální odměny bych hodnotil pozitivně. Je hezké, že pořadatelé myslí na všechny zúčastněné děti, není to všude pravidlem. Upřímně, já bych tolik fidorek děrovat a navazovat nechtěl. Za tohle dávám pozitívní bod.
A to jezdí a na viděnou u startu.
images/fm_reply.gif
Re: Re: Re: do diskuze
11.05 08:17 - Kaštan007
Upřímně, vy si do tý pusy taky moc nevidíte. Moderátor byl stejný na Hrádku i Dymníku (všiml jste si, že?) a zatímco Hrádek haníte, Dymník vyzdvihujete.

Proč se na Dymníku upozorňovalo na to, aby rodiče netlačili a neběželi na trati (a pak stejně běželi a sem tam tlačili, já tam byl...)? Protože Hrádek. Kdyby bylo pořadí závodů obráceně, rodiče by tlačili na Dymníku a na Hrádku by se to hlídalo.
images/fm_reply.gif
Re: Re: do diskuze
11.05 08:13 - Kaštan007
Vy opravdu máte problém s tím, že dítě na DVANÁCTÉM místě bylo vyhlášeno, dostalo fidorku a balíček věcí převyšující hodnotu startovného?

Jen to hrajete, že?
images/fm_reply.gif
Re: Re: Re: do diskuze
11.05 11:11 - Pavlína Stránská
Každý závod, aby se závodem stal, by měl splňovat alespoň dvě zásadní komponenty. Za prvé rovné podmínky pro každého, tedy co nejlépe vyznačenou tra (což u XC není zas až takový problém) a za druhé výsledkový servis, tedy správně pochytat všechny závodníky v cíli tak, aby se mohlo objektivně určit pořadí.

Článek Oldy Starého mě samozřejmě v klidu nenechal, a když se řekne A, je třeba říci také B.

Každý pořadatel svým rozhodnutím uspořádat jakoukoli akci, jde rozhodně s kůží na trh. Nutno podotknout, že převážná většina takových organizátorů závodů podobných Peklu severu dělají vše dobrovolně, ve svém volném čase, ale především s největší pravděpodobností i zadarmo!
Popel na vlastní hlavu si organizátoři XC Hrádku již nasypali. Výsledkový servis u dětských závodů minimálně „zadrhával“. Důvodem jest prý nedorozumění ve vlastních řadách. ALE!!! Jsou to jen chybující lidé, dobrovolníci, omluva je na místě.

Nicméně nemůžu jinak, než vyjádřit opravdu velké zklamání nad počínáním některých ambiciózních rodičů, kteří si bohužel prostřednictvím svých dětí pravděpodobně „plní“ své sny či nedosažené cíle. Žijeme ve světě tržní ekonomiky, kde je důraz kladen především na výkon/výsledek. Nemyslím si však, že je moudré zatahovat do tohoto drsného světa ostrých loktů naše děti od tak útlého věku. Troufám si tvrdit, že smyslem dětských závodů by měla být hlavně radost z pohybu a soutěžení, ovšem bez důrazu na výsledek. Budeme-li po dětech chtít výsledky v cyklistických závodech už v předškolním věku, obávám se, že takovým „závodníkům“ jejich sportování akorát znechutíme a ti nám poté stejně skončí u tabletů a počítačů a začnou naplno podporovat rozvoj civilizačních chorob.

Snad mi odpustí výše zmíněný autor článku, ale „trmácet“ se celých 30km a zaplatit nekřesanské startovné 20kč! za to, že téměř s jistotou mé dítko vystoupí na podium a dostane diplom, medaili, mnoho pamlsků a jiných cen rozhodně převyšující hodnotu startovného (a možná i náklady na cestovné), to mi přijde jako názor naprosto scestný a jen znovu potvrzující všudypřítomný materialismus a nevraživost součastné doby. Dodám jen „kdo chce psa bít, …“

Jakýkoli úraz na závodech není vítaný a věřím, že všichni organizátoři se snaží udělat maximum pro bezpečnost na trati. Uhlídat každý metr závodní trati není v silách žádného pořadatele (a to ani na té Tůrdefráánc, že). Lidská blbost však nezná mezí a tak je nutné počítat se vším, třeba i s otylým „fanouškem“ ve sjezdu. Fakt, že se organizátor chrání podepsaným prohlášením závodníka o startu na vlastní nebezpečí, toho je důkazem.

Na závěr ještě dodám, že kritizovat je opravdu velmi snadné. Kéž by každý z naštvaných rodičů, jehož dítko bylo na XC Hrádku vinou pořadatelů odsunuto ze 13. na 14. pozici, uspořádal na vlastní zahrádce (aby se nemusel nikam trmácet) jakoukoli akci a pozval na ní desítky lidí. Aby si vyzkoušel, jaká úskalí taková organizace skýtá a jak ne(po)slušní mohou někteří účastníci akce být (nerespektování pokynů pořadatele, ignorování informací z propozic, „motání“ se v trati, projíždění rozjíždějících se závodníků a probíhání zběsilých rodičů cílovou branou, atd.).

Ono se toho na takových akcích také mnoho povede, ale o tom přeci není třeba mluvit!

Pavlína Stránská,
Maminka malých závodníků na závodech Pekla Severu a občasná organizátorka akcí


images/fm_mess.gif images/fm_reply.gif
Re: Re: Re: Re: do diskuze
11.05 12:23 - Oldřich Starý
Pavlíno, nebo Honzo,
za prvé jsem rád, že vás to nenechalo chladnými. Je to známka toho, že Vám opravdu záleží na dobrém jméně závodu. Nicméně není pravdou, že rovné podmínky pro každého = nejlépe vyznačená tra. To je jen jedna z mnoha věcí, které pod rovné podmínky spadají. Chování ambiciózních rodičů je bohužel tristní, v tom se shodujeme všichni. Nicméně tady by měl zasáhnout podle mého organizátor a tyto přemotivované jedince umravnit tak, aby se splnil "zásadní komponent" tedy rovné podmínky pro každého, tzn. i závod bez cizí pomoci. Je mi jasné,že kategorie nadějí jsou jenom doprovodným prvkem Pekla, pak ale zrušme bodování a pořadí. Pokud je chcete zachovat, počítejte, že budou tací rodiče, kteří mermomocí tlačí svá dítka vpřed a tací, kteří chtějí férové závody a nelíbí se jim ti v první části tohoto souvětí. Pokud se pletu rád se omluvím.
Váš odstavec, v němž doufáte o odpuštění, je plný nepochoponí a lží. Zřejmě vlivem frustrace z kritiky, či vyčerpání. Startovné jsem nezmiňoval jako nekřesanské, to je lež, přečtětě si můj článek znovu. A rozhodně nepočítám s tím, že můj syn si zaplacením startovného zajišuje téměř jistotu vystoupení na pódium. Předpokládám, že zaplacením startovného se závod stává závodem se vším všudy a já se můžu spolehnout na organizátory ve férovém zajištění závodu (tj. splnil alespoň zásadní komponenty). Jestli skončí poslední, nebo nic nedostane, je mi pak jedno, hlavně že si závod užil a byl spravedlivý pro všechny. V rámci trmácení, jedná se o subjektivní pocit. Rád Vás svezu, aby jste si sami udělali obrázek, zda jsem přeháněl, nebo naopak.
Kritiku berte pozitivně, viz. Míra Patka a závod okolo Polevska. Ukazuje slabá místa, cestu zlepšení. Nebo si můžeme nalhávat, jak je všechno růžové.
images/fm_reply.gif
do diskuze
11.05 13:53 - Keteřina Nováková
Oldo a Jardo, prosím Vás, uspořádejte pro nás také nějaké cyklo závody... jeden by mohl být ředitelem a shánět sponzory a druhý třeba moderovat...
Také se občas dívejte očima našich dětí... myslím, že jsou jen zrcadlem nás rodičů, takže pokusme se jít na to příště trochu sofistikovaněji a i v těchto situacích je učit spíš spolupracovat než soutěžit ... jde to i na závodech...
A třetí a poslední úkol do příštích závodů - take it easy - určitě se Vám moc uleví.
images/fm_reply.gif
Re: do diskuze
12.05 07:40 - Jan Novota
Objektivní kritika je žádoucí, posune nás dál. Díky za ní!
H.
images/fm_mess.gif images/fm_reply.gif
Re: Re: Re: Re: Re: do diskuze
14.05 13:46 - Miroslav Patka
Ahoj všem, protože jsem také rodič dvou chlapců, kteří jezdí peklo, přidám se se svým krátkým komentářem. Myslím, že na závěr nezáleží na umístění, ale především na těch rovných podmínkách a neovlivňování rodiči. Můj starší syn, který je dnes stále ještě mezi mladšími v kategorii nadějí II před dvěma lety vyhrál s přehledem svojí kategorii. Tenkrát bylo mnohem méně dětí a na startu mnohem menší masakry. Když přešel loni do kategorie nadějí II, soutěžil o to být alespoň v půlce, narozený v listopadu byl suverénně nejmladší. Nevadilo mu to, věřil, že se to změní a dostane šanci. A tak to je, každé to dítě si počká na svojí šanci, ale pokud jim to my jako rodiče budeme kazit, budou z toho smutní. Dýmník, opravdu se vše změnilo především díky tomu, co se dělo na Hrádku. Je to dobře, i když to mohlo být lepší. Hany za situaci ne svém závodě nemůže, ty starty nebyly jiné než na Jehle, jen to tlačení detí do kopce bylo už trochu moc. No a na Dýmníků musím říct že byla velká škoda, že se někteří rodiče nepoučili. Mého syna Marka totiž jeden takový blbec srazil když v lese tlačil své dítě a ani mu nepomohl. Celé to viděla má žena z prostoru startu přes louku. Já jsem stál pod kopcem, abych fandil všem, kteří kolem mne projedou. Sám vím, jak mne vždycky posílilo, když lidé kolem trati fandili.

Pokud jste dočetli až sem a jste rodiče nejmladších závodníků, opravdu Vás prosím, neplete se na trati a nekažte dětem závody. Pokud vaše ratolesti nemají dostatečnou techniku, počkejte si až ty zkušenější odjedou a pak si klidně tlačte jak je potřeba. Hlavně se jim tam neplete! Všem díky za změnu přístupu. Mirek

images/fm_reply.gif
Re: do diskuze
12.05 09:20 - Pavlína Stránská
Nehodlám se tady už dále dohodovat. Každý má trochu svojí pravdy a na nás je, abychom si to nějak zpracovali a udělali to dětem hezký bez zbytečných nervů.
© Bikebase.cz 2007 – Bikebase systém pro prezentaci závodníků a vyhodnocování výsledků s okamžitým zveřejněním na internetu. Právě nás tu je: 0
Autor projektu: Aleš Gregor, graphics: Michal Mach, coder: REDY TUGO images/rss.gif